Uwaga
Serwis Wedamedia jest stroną firmową Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedamedia:Prawa autorskie

Z Wedamedia, wedukacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zasady prawne i licencyjne w projektach Wedamedii

Wszyscy użytkownicy publikujący w serwisach Wedamedii z chwilą umieszczenia nowych treści wyrażają jednocześnie zgodę na ich swobodne udostepnianie oraz edycję. Dotyczy to także wprowadzanych przez nich zmian w istniejących na naszej witrynie hasłach (stronach). Treści udostępniane na witrynach Wedamedii mogą być swobodnie kopiowane i wykorzystywane do różnych celów. Jednak po ich edycji, czy uzupełnieniu, powodujących istotną zmianę sensu ich rozumienia, co może mieć znamiona manipulacji treścią, należy o tym poinformować swoich odbiorców. Najlepiej korzystać z prezentowanych tekstów i ich fragmentów, jako cytaty z podaniem źródła: <nazwawitryny>.pl

Przestrzegaj prawa, zwłaszcza autorskiego, ochrony danych osobowych i ochrony wizerunku innych osób. Wszelkie treści zawierające znamiona nie przestrzegania prawa, netykiety oraz zasad współżycia społecznego mogą zostać usunięte.

Wszystkie teksty znajdujące się na portalach Wedamedii udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń (CC-BY-SA-3.0). O tej licencji więcej przeczytasz tutaj Creative Commons.

Strony importowane z Wikipedii i projektów siostrzanych umieszczone są w odpowiedniej kategorii, aby oznaczyć ich pochodzenie. Poddawane są one jednak edycji przez użytkowników Wedapedii, co można znaleźć w historii edycji każdej strony. Z racji, że strona pochodząca z Wikipedii jest pracą zbiorową i trudno jest ustalić jednoosobowe autorstwo tekstu, podanie źródła pochodzenia z Wikipedii uznajemy za jedyne możliwe uznanie autorstwa zgodne z wymogami licencji CC-BY-SA-3.0. W historii importowanej strony w jej ostatniej wersji na Wikipedii jest oznaczony autor ostatniej edycji, który tutaj występuje jako autor jej pierwszej wersji (de facto po zaiportowaniu do Wedapedii). Kolejne edycje dokonywane są przez naszych użytkowników, którzy tym samym udzielają licencji CC-BY-SA-3.0 na dalsze wykorzystywanie tekstu po wprowadzeniu przez nich zmian, na tych samych prawach.

Licencje na MediaWiki.org

Cała zawartość tekstowa Wedapedia.pl, podobnie jak MediaWiki.org, jest udostępniana na jednej z dwóch licencji:

  • Strony pomocy domeny publicznej są, jak sama nazwa wskazuje, udostępnione w domenie publicznej (PD)
  • Wszystkie inne strony są udostępniane na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported (CC BY-SA).

Obie licencje pozwalają każdemu na ponowne wykorzystanie treści w dowolny sposób. Obejmuje to pobieranie opłat za dostęp do treści, rozpowszechnianie ich w dowolnym miejscu i w dowolny sposób oraz modyfikowanie ich w dowolny sposób. Główne różnice między tymi dwiema licencjami to:

  • Jeśli zmienisz zawartość CC BY-SA, Twoje zmiany również muszą zostać opublikowane na licencji CC BY-SA.
  • Jakiekolwiek wykorzystanie treści CC BY-SA musi zawierać informację o autorze.

Więcej tutaj: MediaWiki Copyrights

Zasady udostępniania treści Wikipedii

Wikipedia informuje, że: Mile widziane jest przetwarzanie udostępnianych przez nas treści, chociaż istnieją wyjątki w postaci treści objętych „dozwolonym użytkiem” lub podobnymi wyłączeniami w prawie autorskim. Wszelkie przetwarzanie musi odbywać się zgodnie z podstawowymi licencjami. Gdy przetwarzasz lub dokonujesz redystrybucji strony tekstowej opracowanej przez społeczność Wikimedia, zgadzasz się podać informacje na temat autorstwa w dowolnej z wymienionych form: Poprzez hiperłącze (tam, gdzie to możliwe) lub adres URL do przetwarzanej strony lub stron (ponieważ każda strona ma historię strony wyszczególniającą wszystkich autorów i redaktorów), Poprzez hiperłącze (tam, gdzie to możliwe) lub adres URL do alternatywnej, ogólnodostępnej, stabilnej kopii zgodnej z licencją, która uwzględnia autorów w sposób zbliżony do stron projektu, lub Na liście autorów (miej na uwadze, że może być filtrowana w celu wykluczenia bardzo małego lub nieistotnego wkładu).

Więcej tutaj: Warunki użytkowaniaTa strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedamedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL