Uwaga |
---|
Bratnie projekty Wedamedii
Plany rozwoju bratnich projektów
Początkowo w marcu 2021 roku staraliśmy sie stworzyć encyklopedię internetową na wzór Wikipedii, aby stanowic uzupełnienie dla niej, zwłaszcza w celu ochrony odrzucanych przez ten portal treści, wartych naszym zdaniem publikacji. Z czasem projekt rozrósł się pod koniec 2021 roku do 11 serwisów, jednak obecnie pracujemy nad utworzeniem kluczowego grona 5 bratnich projektów Wedamedii, nad którymi prace rozpoczęliśmy stopniowo na przełomie maja i czerwca 2021 roku. Najpierw gros uwagi poświęciliśmy na przygotowanie Wedapedii w wersji nadającej się do użytku dla pierwszych Użytkowników - edytorów, których zwiemy wedapedystami. Jednak ostatnio praca ta poszła na marne ze względów technicznych i nieodwracalnej utraty danych z serwera. Obecnie nasze wysiłki związane są z odtworzeniem krok po kroku Wedapedii w formie użytkowej, może nieco ograniczonej do pierwotnego stanu, ale naszym zdaniem wystarczającej do realizacji naszych celów i misji. Równocześnie pracujemy naddoskonaleniem pozostałych serwisów. Poszczególne projekty są na różnych poziomach zaawansowania.
Krótka charakterystyka poszczególnych projektów
Wedamedia, wedukacja
Wedamedia to strona firmowa Grupy Wedamedia zawierająca podstawowe informacje o . Witryna powstała 21 lipca 2021 roku i jest już dostępna w wersji testowej na domenie wedamedia.pl.
Wedapedia, wencyklopedia
Wedapedia to wendyjska, czyli słowiańska, encyklopedia stworzona na bazie Wikipedii, jednak będąca jej modyfikacją oraz stanowiąca specyficzną formę alternatywnej bazy wiedzy, gdyż obejmuje gros artykułów, które nie znalazłyby się w tym popularnym serwisie, ze względu na restrykcyjną politykę jego redakcji. Portal powstał 16 maja 2021 roku i jest już dostępny w fazie użytkowej na domenie wedapedia.pl.
Wedawit, myśli
Strona o charakterze poradnikowym Wedawit powstała 18 czerwca 2021 roku na bazie Wikicytatów, ale będzie poszerzona i rozbudowana m.in. o maksymy życiowe i rady mniej lub bardziej znanych osób. Obecnie jest już w wersji użytkowej. Witryna dostępna jest na domenie wedawit.pl.
Wedariusz, słownik
Wedariusz to wortal tematyczny powstały 12 lipca 2021 roku, obejmujący wybrane hasła z polskiego słownika wraz z ich etymologią i odniesieniami do innych języków. Jest obecnie jeszcze w fazie roboczej. Opiera się na materiale z polskiego Wikisłownika, ale będzie poszerzony o nowe kategorie i hasła oraz wzbogacony dodatkowymi etymologiami, ignorowanymi przez filogermańskich akademików i redaktorów polskiej wersji Wikisłownika. Dostępny na domenie wedariusz.pl.
Wedateka, archiwa
Przygotowywany od 18 lipca 2021 roku portal czytelniczy Wedateka, opierać się będzie na Wikiźródłach, ale poszerzony zostanie o niechciane tam pozycje oraz wzbogacony będzie o bazę artykułów, zwłaszcza mniej popularnych, a wartych uwagi autorów. Wortal w wersji roboczej jest przygotowywany do użytku na domenie wedateka.pl.
Krąg bratnich projektów Wedamedii
Ten efektowny krąg bratnich projektów Wedamedii, obejmuje wszystkie 5 serwisów, które planujemy oddać do użytku w wersjach stabilnych jeszcze w tym roku.