Uwaga
Serwis Wedamedia jest stroną firmową Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Język afar

Z Wedamedia, wedukacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Język infobox Język afar (inna nazwa: język danakil, danakilski) – język afroazjatycki, należący do rodziny kuszyckiej, którym posługuje się ok. 1,4 mln osób[1] we wschodniej Afryce, na pograniczu etiopsko-erytrejsko-dżibutyjskim[2].

Szyk zdania w języku afar: SOV (podmiot-dopełnienie-orzeczenie).

W 1976 r. w Dżibuti (podówczas jeszcze Francuskie Terytorium Afarów i Isów) opracowano alfabet dla języka afar, oparty na łacince. Od tego czasu rozwija się piśmiennictwo w tym języku, przy czym twórczość literacka obejmuje przede wszystkim poezję (w dużym stopniu religijną).

Przypisy

  1. Szablon:Ethnologue
  2. Ludy i języki świata. pod red. Krystyny Damm i Aldony Mikusińskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, seria: PWN Leksykon. ISBN 83-01-13070-9. (pol.)

Linki zewnętrzne

Szablon:Języki kuszyckie

Błąd Lua w module „Moduł:Kontrola_autorytatywna”, w linii 787: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).