Uwaga |
---|
Pomoc:Strona dyskusji
Dla czytelników | Pierwsze kroki | Portal wedapedystów |
Załóż konto | Testuj wiki | Interfejs | Przewodnicy | FAQ |
- Dla każdego
- Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)
Informacje ogólne
W stronę dyskusji zaopatrzona jest każda strona serwisu zarządzanego przez grupę Wedamedia. Jest to podstawowe narzędzie do wymiany opinii, zgłaszania uwag i rozwiązywania konfliktów. Strony dyskusyjne można podzielić na dwa rodzaje:
- przypisane do stron „ogólnych” tzn. do
- stron artykułów (haseł) – czyli stron w tzw. przestrzeni głównej serwisu,
- metastron z wyłączeniem dyskusji przypisanych do indywidualnych stron wedapedystów,
- przypisane do tzw. indywidualnych stron wedapedystów.
Prawie wszystkie strony dyskusji edytujemy za pomocą edytora źródłowego. Jest to też wariant domyślny. Nowe narzędzie do komunikacji, Flow, obsługuje zarówno edytor źródłowy, jak wizualny, ale występuje tylko na kilku stronach.
Cel i sposób pisania na stronach dyskusji
Serwisy Wedamedii nie są forum dyskusyjnym. Taką rolę pełni jedynie [Wedapolis]. Natomiast strony dyskusyjne przypisane do artykułów w poszczególnych serwisach powinny służyć wyłącznie do wyjaśniania kontrowersji związanych z edycją danego artykułu. Umieszczanie tekstów propozycji zmian, a także wszelkie komentarze, sugestie i uwagi, o ile dotyczą tekstu dyskutowanego artykułu, są tu jak najbardziej na miejscu.
Jakkolwiek na stronach dyskusyjnych można pisać „swobodniej” niż na głównych stronach, nie należy z nich korzystać jak ze swoistego czatu. Pisząc tu, należy też przestrzegać ogólnych zasad netykiety.
Dobrym obyczajem jest podpisywanie swoich wypowiedzi na stronach dyskusyjnych. Po zalogowaniu można robić to za pomocą czegoś w rodzaju „elektronicznego podpisu”.
Strony dyskusyjne stron „ogólnych”
Stronę dyskusyjną można zobaczyć, klikając zakładkę „Dyskusja” na dowolnej stronie danego serwisu Wedamedii. Służą one głównie do wyjaśniania wątpliwości dotyczących treści tychże stron. Nie należy tam pisać luźnych uwag niezwiązanych z zawartością tej strony.
Strony dyskusyjne wedapedystów
Strony dyskusji wedapedystów są ważnym sposobem komunikacji (nie jedynym – zobacz tutaj). Są one dostępne po wejściu na stronę wedapedysty i kliknięciu zakładki „Dyskusja”. Ze stron tych korzysta się tak samo jak z ogólnych stron dyskusyjnych, tyle, że napisanie tam czegokolwiek powoduje, że „właścicielowi” tej strony pojawi się pomarańczowy komunikat:
W Wedapedii stosujemy zwyczaj odpowiadania na czyjeś wiadomości na stronie dyskusji adresata, a nie na swojej. Aby odpisać na stronie dyskusji osoby, do której kierujesz wypowiedź, wejdź na tę stronę i utwórz na niej nowy temat („Dodaj temat” w górnym pasku menu), który zatytułuj tak samo, jak ten, na który odpowiadasz. Gdy wpiszemy się wedapedyście, który do nas napisał na jego stronie dyskusyjnej, zostanie on o tym powiadomiony pomarańczowym komunikatem.
Następnie twój adresat odpowie ci w tym samym wątku, w którym pisał wcześniej. Poniżej przykład, wedapedysta Pomocny pisze na stronie dyskusji wedapedystki Nowicjuszka:
Witaj w WedapediiCześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. Pomocny (dyskusja) 18:08, 19 wrz 2013 (CEST)
|
== Witaj w Wedapedii == Cześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. ~~~~ |
Nie widać tutaj pytania, które Nowicjuszka zadała Pomocnemu. Żeby wszystko było w jednym miejscu, niektórzy wedapedyści odpowiadają na wpisy, które ktoś umieścił na ich stronie dyskusyjnej, również na tej samej stronie. Aby rozmówca zauważył odpowiedź, powinno się w swojej wypowiedzi podać link do jego strony wedapedysty. Poniżej przykład, Pomocny i Nowicjuszka piszą na stronie dyskusji wedapedystki Nowicjuszka, wspomniany link został wstawiony przy pomocy szablonu {{re}} i wyróżniony pogrubioną czcionką:
Witaj w WedapediiCześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. Pomocny (dyskusja) 18:08, 19 wrz 2013 (CEST)
|
== Witaj w Wedapedii == Cześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. ~~~~ |
Netykieta stron dyskusyjnych
Na stronach dyskusyjnych należy zachowywać się według zasad netykiety. Nie należy przesadnie angażować się w dyskusje, atakować osobiście dyskutantów itp. Nie należy usuwać cudzych wpisów (poza wandalizmami itp.) ze swojej strony dyskusji. Oprócz tego istnieją też „niepisane” obyczaje na tych stronach. Należą do nich:
- zapełnianie stron od góry do dołu – swoje komentarze należy zawsze dodawać na koniec innych wpisów. Dzięki temu łatwiej jest podążać za wątkiem dyskusji
- podpisywanie swoich komentarzy – co zostało już opisane wcześniej
- kasowanie własnych, krzywdzących innych wypowiedzi
- nie należy „przeplatać” wypowiedzi innych własnymi wpisami, lecz należy odpowiadać pod wypowiedzią innej osoby – „przeplatanie” czyichś wypowiedzi powoduje chaos i niemożność przypisania określonych wpisów konkretnym wedapedystom.
- nie należy obejmować całej strony dyskusji wedapedysty znacznikiem <nowiki>.
Archiwizacja
Aktywne edytowanie Wedapedii skutkuje zazwyczaj częstą wymianą wpisów na stronach dyskusji. Z czasem tych wpisów może się zebrać całkiem sporo, co będzie utrudniać dodawanie i przeglądanie nowych. Wskazana jest wtedy archiwizacja strony dyskusji. Istnieje kilka metod archiwizacji, przedstawionych poniżej. Zawartość stron archiwalnych nie powinna być modyfikowana (chcąc kontynuować jakiś stary wątek trzeba nawiązać do niego rozpoczynając nowy temat na aktywnej stronie dyskusji). Przed edycją stron archiwalnych przestrzega szablon {{Archiwum}}, który powinien być wstawiany na początku stron archiwizowanych.
- Zalecane
- przeniesienie archiwizowanej strony dyskusji pod nazwę Dyskusja:Nazwa hasła/Archiwum X (gdzie w miejsce litery X należy wstawić kolejną liczbę). Dodanie szablonu {{Archiwum}} na utworzonej w ten sposób stronie. Zamiana utworzonego automatycznie przekierowania na stronie Dyskusja:Nazwa hasła w funkcjonalną stronę dyskusji (usuniecie przekierowania, wstawienie linku do utworzonego archiwum).
- Największą wadą tej metody jest rozproszenie historii edycji po wielu stronach (poszczególnych części archiwum)
- utworzenie strony o nazwie Dyskusja:Nazwa hasła/Archiwum X (gdzie w miejsce litery X należy wstawić kolejną liczbę) i przeniesienie całej zawartości metodą kopiuj-wklej w to miejsce. Dodanie szablonu {{Archiwum}} do starej dyskusji.
- Największą wadą tej metody jest usunięcie historii edycji (by przejrzeć historię edycji trzeba analizować historię macierzystej strony dyskusji wedapedysty).
- Dopuszczalne
- wykasowanie zawartości strony dyskusji i dodanie na samej górze odnośnika do poprzedniej wersji wraz z oznaczeniem o jaki okres chodzi. Link do aktualnej wersji można skopiować z menu narzędzia umieszczonego po lewej stronie – jest podpisany jako Link do tej wersji. Zobacz także pomoc dotyczącą historii strony.
- Wadą tej metody jest praktycznie niepublikowanie tekstu w przestrzeni Wedapedii. Skutkuje to tym, że tekstu nie można przeszukać czy znaleźć interesującego nas fragmentu za pomocą żadnej wyszukiwarki, a jedynie poprzez analizę konkretnej wersji strony przy pomocy przeglądarki i jej funkcji Znajdź na stronie, Wyszukaj (CTRL+F).
Strony archiwalne można prezentować za pomocą szablonu {{Archiwum box}}.