Uwaga
Serwis Wedamedia jest stroną firmową Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedamedia:Netykieta

Z Wedamedia, wedukacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludzie związani z projektami Wedamedii mają różne charaktery, poglądy i doświadczenia, dlatego by uniknąć konfliktów należy dbać o przestrzeganie podstawowych zasad, które wzorem Wikipedii, zalecamy także naszym Użytkownikom:

Podstawowe zasady etykiety internetowej (netykiety)

 • Zakładaj dobrą wolę drugiej strony – przyjmij, że osoba, z którą dyskutujesz, z pewnością również działa w dobrej wierze.
 • Mów jak najczęściej miłe rzeczy – strony dyskusyjne nie służą wyłącznie do sporów. Gdy uznasz artykuł za szczególnie ciekawy, nie wstydź się napisać o tym w dyskusji.
 • Krytykuj za pomocą pytań – zamiast stwierdzać po prostu, że dana osoba jest w błędzie, można ją spytać, czy jest pewna, że ma rację. Na przykład zamiast pisać „Rower nie musi być koniecznie jednośladem!” można napisać „Czy słyszałeś / słyszałaś o tym, że istnieją rowery poziome, które mają trzy koła?”
 • Pochwal, zanim skrytykujesz – dyskusję zaczynaj zawsze od jakiejś pochwały. Gdy tak zrobisz, krytykowana osoba nie odbierze krytyki jako osobistego ataku i będzie bardziej skłonna zareagować na nią pozytywnie.
 • Usuwaj starą krytykę – gdy osoba przez Ciebie krytykowana przyjęła do wiadomości uwagi i pozytywnie na nie zareagowała, usuń z tekstu dyskusji słowa dawnej krytyki lub ewentualnie streść ją do absolutnego minimum. One nie muszą stygmatyzować. Ale...
 • Nie ukrywaj wpisów ze swojej strony dyskusji – w dyskusji użytkownika znajdują się wpisy: uwagi, prośby, wskazania, opinie innych wedapedystów. Wpisy w dyskusji nie powinny być usuwane przez użytkowników, do których się zwracano – oprócz tych, które ewidentnie mogą obrażać innych lub są atakami osobistymi. Stare wpisy powinny być archiwizowane z linkowaniem na stronie dyskusji.
 • Nie kasuj prób dyskusji o haśle – jeśli jedna strona próbuje przedyskutować zmiany w haśle dokonane przez Ciebie, odpowiedz na jej pytania – nie kasuj i nie rewertuj bez zastanowienia.
 • Moderuj zbyt gorące dyskusje – jeśli widzisz, że dyskusja dwóch osób wkracza w niebezpieczną fazę, włącz się w nią jako bezstronny moderator / bezstronna moderatorka. Wypunktuj im wyraźnie różnice i podobieństwa ich stanowisk oraz zaproponuj koniec dyskusji, jeśli ta kręci się w kółko.
 • Przejdź na priv – jeżeli wokół jakiegoś zagadnienia toczy się między Tobą a innym wedapedystą / inną wedapedystką dyskusja przez dłuższy czas, osoby obserwujące ostatnie zmiany bardzo łatwo zauważą tego typu spór. W takim przypadku lepiej zaproponuj drugiej osobie prywatną rozmowę poza Wedapedią poprzez pocztę elektroniczną lub komunikatory. W ten sposób szybciej będzie można dojść do ładu i nikt też nie będzie wam zakłócał samej dyskusji, czasami mogącej bardzo długo trwać.
 • Pisz w pierwszej osobie – pamiętaj, że krytykując kogoś, wyrażasz tylko swoje zdanie. Dlatego lepiej jest krytykować, pisząc „Moim zdaniem to nie jest prawda” niż „Wszystkim wiadomo, że to nieprawda”.
 • Unikaj atakowania osób – dyskutuj zawsze tylko o poglądach.
 • Daj do zrozumienia, że dotarły do Ciebie argumenty – zanim zaczniesz krytykować, napisz, że rozumiesz argumenty osoby krytykowanej (nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz). Nie pisz „To nieprawda, że...”, tylko „Rozumiem Twoje argumenty, ale się z nimi nie zgadzam, bo...”.
 • Nie angażuj się przesadnie – pamiętaj, że to jest encyklopedia, a nie forum dyskusyjne. Jeśli dyskusja stała się zbyt gorąca, spróbuj zaniechać dalszej i napisz jakieś inne hasło.
 • Reaguj na łamanie netykiety – jeżeli widzisz, że ktoś łamie zasady netykiety, nie czekaj, aż zareaguje osoba dłużej działająca w Wedapedii czy osoba posiadająca uprawnienia administratora. Jeżeli zauważysz, że naruszono którąś z zasad Wedaetykiety, zwróć na to uwagę. Oczywiście, zwracając uwagę, nie łam żadnej z tych zasad.
 • Nie zwalczaj chamstwa chamstwem – chociaż często wydaje się, że takie działania bywają skuteczne, to jednak reagując chamstwem na chamstwo, uczysz się w taki sposób reagować, jak i uczyć się tego mogą osoby dołączające do projektu. Osobie, która zachowuje się w sposób chamski, przedstawiaj netykietę neutralnie, lecz twardo. W takich przypadkach nie dawaj się wyprowadzić z równowagi, a jeżeli trudno Ci się opanować, poproś innych użytkowników, aby zajęli się danym przypadkiem chamskiego zachowania.