Uwaga
Serwis Wedamedia jest stroną firmową Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedamedia:Tekst licencji GNU Free Documentation License

Z Wedamedia, wedukacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo licencji GNU FDL

GNU FDL (ang. Free Documentation License, „Licencja Wolnej Dokumentacji”) – licencja typu copyleft dla dokumentów wolnej dokumentacji.

Licencja została stworzona przez fundację Free Software Foundation dla projektu GNU. W założeniu miała być licencją dla dokumentacji programów, jednak można ją stosować w każdym materiale tekstowym, niezależnie od zawartości. Najnowsza wersja licencji to 1.3.

Użycie

GNU FDL powoduje, że tekst nią objęty może być zarówno kopiowany, jak i modyfikowany nawet bez wiedzy i zgody autora. Konieczne jest zamieszczenie wraz z pochodnym dziełem tekstu licencji GFDL, informacji o źródle i autorach oryginału.

W tekstach GNU FDL można używać materiałów na tej samej licencji. Oprócz tego można wykorzystywać materiały na licencji np. Creative Commons Uznanie-Autorstwa (BY) oraz udostępnionych w domenie publicznej. Natomiast jeśli tekst jest na licencji GFDL, może być użyty tylko w tekstach GFDL.

Materiały, których komercyjna redystrybucja jest zabroniona, zasadniczo nie mogą być użyte w dokumencie na licencji GFDL, ponieważ GNU FDL nie wyklucza użycia komercyjnego.

Krytyka GFDL

Niektórzy, jak na przykład uczestnicy projektu Debiana, uważają GFDL za licencję niewolną. Powodem jest dopuszczanie przez GFDL niezmiennego tekstu, który nie może być zmodyfikowany lub usunięty; dodatkowo zakaz stosowania technik ograniczających możliwość kopiowania (Digital Rights Management) nawet dla celów prywatnych.

GNU FDL jest niekompatybilna w obie strony z GNU GPL, tzn. materiały na licencji GNU FDL nie mogą być użyte w programie GPL, a tekst z programu GNU GPL nie może zostać umieszczony w tekście GFDL. Z tego powodu fragmenty kodu są często dostępne na podwójnej licencji.

Licencja GNU FDL wymaga, że przy drukowaniu dokumentu objętego jej działaniem należy dołączyć pełny tekst licencji, informacje o prawach autorskich (należy wymienić wszystkich autorów tekstu i dzieł, które się wykorzystywało) oraz jasną deklarację, że dany dokument jest udostępniony na licencji GNU FDL. Oznacza to zwiększenie rozmiaru drukowanego dokumentu.

Historia

Po raz pierwszy FDL została zaprezentowana w roku 1999. Po poprawkach w marcu 2000 została opracowana wersja 1.1. Wersja 1.2 ukazała się w listopadzie 2002, wersja 1.3 – w listopadzie 2008.

Część z poniższych licencji zostało stworzonych niezależnie od GNU FDL, inne zostały napisane w odpowiedzi na niedoskonałości GNU FDL.

Zobacz też

Linki zewnętrzne
Ten artykuł bazuje na treści strony "Tekst licencji GNU Free Documentation License" z Wikipediii, gdzie można podejrzeć historię jej edycji oraz autorów. Strona ta została zaimportowana do Wedapedii, a jej edycje i autorów po imporcie można zobaczyć z kolei tutaj. Prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL