Uwaga
Serwis Wedamedia jest stroną firmową Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedariusz

Z Wedamedia, wedukacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plik:Wedariusz haslo.png
Logo Wedariusza

poziomy rozwoju:: 2 (w dniu 05.08.2021) Wedariusz, to internetowy słownik, obejmujący wybrane hasła z polskiego dykcjonariusza wraz z ich etymologią i odniesieniami do innych języków. Obecnie ten bratni projekt Wedamediii jest w fazie przygotowań (52 tysiące haseł z Wikisłownika na dzień 7 sierpnia 2021 r.). Dostępny na domenie wedariusz.pl.

Nazwa

Wedariusz to połączenie słów weda+glosariusz (słownik), inaczej dykcjonariusz, albo według propozycji Tomasza J. Kosińskiego, lechicon. Wyraz lechicon odnosi się do greckiego słowa leksykon (λεξικόν lexikón) - słownik, przy czym *lexi - słowo [1]. Niewykluczone, co sugeruje kilku autorów, przyjmujących tzw. teorię kaukaską pochodzenia Słowian, że etnonim Lechi (Lechici), z grecka Lexitae, to synonimiczna nazwa Słowian (lexi=słowo).
Określeniem Leksi (Lexi), nazywają Ormianie kaukaskich Lazów, których wielu uczonych kojarzyło z przodkami Lechów. Na przykład Naruszewicz pisał o kaukaskiej kolebce Lechitów: ziemia Lazow, albo Lachow była tam, gdzie teraz Georgia[2].

Przypisy

  1. Andrzej Bańkowski: Etymologiczny słownik języka polskiego. T. 2: L–P. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 17. ISBN 83-01-13017-2.
  2. Adam Naruszewicz, Tauryka, czyli wiadomości starożytne i późniejsze o stanie i mieszkańcach Krymu do naszych czasów, Warszawa 1805.
Ta strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedamedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL